Skin with Redness and Visible Vessels

Punetus või pisikesed nähtavad veresooned annavad märku näo tavapärasest erinevalt töötavast venoosse süsteemi ebanormaalsusest. Punetus (punetusega või ilma) on ajutine või kauakestev.

Seisundit raskendavad kindlad tegurid:

  • Äärmuslikud temperatuurimuutused (kuum ja külm);
  • Kuuma ja vürtsika toidu, alkoholi jne tarbimine;


Näole ilmuvat punetust ja nähtavaid veresooni tekitavad kõige sagedamini rosaatsea ja kuperoos (rosaatsea vorm), ent viimased ei ole ainukesed põhjustajad. Teatud laienenud veresooni esiletoovad dermatoloogilised haigused annavad hoogu kuperoosile ja õhetus võib viidata põhihaigustele, mida tuleb uurida. Lisaks võivad teatud ravimid põhjustada veresoonte laienemist näol või suurendada juba olemasolevaid laienenud veresooni. Seega tuleks kahtluse korral pöörduda dermatoloogi poole.

Kuperoos tähendab pisikeste pindmiste naha veresoonte laienemist pindmises pärisnahas ehk dermises. Veresoonte laienemisele vastav meditsiiniline termin on telangiektaasia.

Pindmiste veresoonte võrgustik moodustab punakatest lineaarjoontest koosneva „kapillaarsüsteemi“. Mõni võrgustiku näitaja võib erineda sõltuvalt inimesest ja nahatüübist, protsessi vanusest ja sise- või välistemperatuurist või temperatuurimuutustest. Veresooned on teataval määral laiad ning nende värv varieerub erepunasest lilla või isegi sinaka värvuseni. Paigutus erineb, kuid on tavaliselt suhteliselt sümmeetriline. Kõige tavapärasemad avalduskohad on põsenukid või põsed, vahepeal ainult ninasõõrmed. Seisund võib mõjutada ka kogu nägu.

Erüteemi puhul on telangiektaasiast tingitud kapillaaride harusid palja silmaga raske näha ja domineerib punetus. Sellest tulenevalt nimetatakse nende kahe variandi vahepealset seisundit erütokuperoosiks (ingl erythro-couperosis).

Woman looking at her skin in the mirror

Kuperoosiga võib tekkida ämbliku angioma. Tegu on tähekujulise vaskulaarpuuga, mille keskel on rohkem või vähem kõrgendatud punane laik.

Enamik juhtudel ei ole kuperoos seotud mis tahes põhihaigusega. See tekib aeglaselt ja areneb edasi. Tegemist on rosaatsea vormiga.

Enne kuperoosi ilmnemist võib avalduda õhetus. Teised rosaatsea tunnused on erüteem ja tõenäoliselt punased vinnid (lööve) või mädavillid. Alkoholi tarbimine ei põhjusta kuperoosi ega rosaatsead.

Woman with hair in the wind
  • Olulist rolli mängivad välised ilmastikutingimused, kuna haiguse võib esile kutsuda kokkupuude halva ilma, päikese ja välistemperatuuri varieerumisega, mis võib juhtuda töötades või vaba aega veetes.
  • Alkoholi tarbimine ei põhjusta kuperoosi ega rosaatsead.

Keda kuperoos mõjutab?

Sagedamini mõjutab haigus heleda ja õhukese nahaga inimesi.

 

Millised on rosaatsea sümptomid?

Rosaatsea on levinud dermatoloogiline seisund, mis mõjutab ainult nägu, eriti nina, põski, otsmiku ning lõuga. Samuti võivad tekkida silmaprobleemid (okulaarne rosaatsega), kuid seda juhtub harvem. Rosaatsea ei ole akne ning  terminit akne-rosaatsea on hakatud järk-järgult vähem kasutama. Seda nähtavat nahahaigust on sageli psühholoogiliselt keeruline taluda, kuna seisund põhjustab moondumist ja seda peetakse sageli ekslikult kroonilise alkoholismi tunnuseks.

 

Kolm erinevat vormi, kolm sümptomitüüpi

Step 1

1/ Vaskulaarne vorm: erüteem ja kuperoo

Avaldub näopunetusena, koos või ilma kuperoosita (pisikesed laienenud veresooned põskedel ja ninal, mida kutsutakse telangiektaasiaks). Punetusega võib sporaadiliselt kaasneda vasomotoorne õhetus (s.t kiirelt hajuvate kuumahoogude tunne näol).

Step 2

2/ Papulopustulaarne vorm

Erütroos on kombineeritud aknet meenutavate vistrike (punased laigud ja väikesed mädavillid, kuid mitte komedoonid) ägenemisega, mis avalduvad jällegi ainult näol.

Step 3

3/  Hüpertroofiline vorm 

See vorm, mida iseloomustab suur, mugulsibula taoline nina, on palju haruldasem ja avaldub peaaegu ainult meestel. Seda kutsutakse mugulninaks ehk rinofüümiks. Vaatamata sellele, et paljud seda arvavad, ei ole seisund seotud alkoholi tarbimisega. Kõik need sümptomid põhjustavad sageli märkimisväärseid ebamugavusi igapäevaelus ning elukvaliteedi halvenemist.

Mis põhjustab rosaatseat?

Adult

Geneetilised tegurid

enim mõjutab rosaatsea Põhja-Euroopa piirkondadest pärit heleda nahaga naisi

Sun

Väliskeskkonna tegurid

rosaatsea puhkemist põhjustab kokkupuude UV-kiirte, temperatuurimuutuste (mõned ametid puutuvad rohkem kokku)

Stress

stimulantide kasutamine

(alkohol, vürtsid)

Body areas

näoveenide ebaloomulik funktsioneerimine

Õhetuse peamiseks põhjuseks näib olevat

Immunity

Pisike parasiit

Olulist rolli mängib nahas leiduv
Demodex folliculoru, kes põhjustab põletikulist reaktsiooni.

Keda rosaatsea mõjutab?

Rosaatseat esineb kolm korda sagedamini naistel kui meestel ning haigus avaldub enim heleda nahaga inimestel.
Sümptomid ilmnevad sageli umbes 30aastaselt, kuid selle haripunkt-vanus on 50 aasta kandis.
Rosaatsea sagedane tunnus on see, et haigus esineb tundlikul nahal.

Külastage oma dermatoloogi, et ta paneks diagnoosi ja ütleks, kas teil on kuperoos, rosaatsea või mõni muu seisund.

dermatologist skin consultation

Ennetava ravi hulka kuulub haigust vallandavate tegurite piiramine, nagu temperatuurimuutused, UV-kiirte käes olemine, kuumad joogid, vürtsikad toidud, kohvi ja alkohol. Alkohol ei kutsu seisundit esile, kuid selle tarvitamine võib sümptomeid veelgi süvendada.
Õhetuse ilmnemisel soovitavad arstid lasta jääkuubikul õhetuse esimestel minutitel suus sulada.

Bioderma - Woman protecting from the sun

Arst võib välja kirjutada teatud ravimid:

 

  • Lokaalselt, metronidasool geeli, kreemi või seguna.
  • Suu kaudu, antibiootikumid (tetratsükliin), tavaliselt kolme kuu pikkune periood, papulopustulite või okulaarse rosaatsea korral.

Sellegipoolest ei saa rosaatsead nende ravimeetoditega ravida, sest haigus progresseerub ägenemiste näol ja lokaalseid ravivahendeid tuleb pidevalt edasi kasutada.
Punetust on raske ravida. Ometi on eriti kasulik laserravi, eriti pulssvärvlaserid, Nd Yag- ja KTP-laserravi. Erinevaid vaskulaarsete laserite tüüpe on kirjeldatud allpool.

Woman taking medication

Eelistatud kuperoosi ravimeetod on laserravi, mis on probleemi ohjamist oluliselt muutnud. Vaskulaarkahjustuste ravimiseks on olemas mitut tüüpi laserravi, s.t laserravi, mis on suunatud spetsiaalselt punastes verelibledes leiduvatele veresoontele ja hemoglobiinile: KTP-laser (ravitakse kuperoosi kolme vormi) Nd:YAG laser ja pulssvärvlaser (aitab erüteemi ja ämbliku angioma puhul).

Woman having skin therapy

Dermokosmeetilised protseduurid on kasulikud kõigi rosaatsea ja kuperoosi nahavormide korral. Hooldusvahendid peaksid olema niisutavad, rahustavad, mitteimenduvad ja mõeldud tundlikule nahale. Täiuslikul juhul võiks neil ka olla vaskuloprotektiivne toime. Samuti on oluline kasutada sobivaid puhastusvahendeid, vähendades kokkupuudet kraaniveega. Lisaks on soovitatav kasutada päikesekaitsevahendeid.

Mõnel juhul võib abi olla ka punetust varjavatest kreemidest (need sisaldavad rohelisi pigmente, mis neutraliseerivad punetuse).

Bioderma - woman applying cream on the face

BIODERMA tootepilt, Sensibio H2O AR 250ml, Micellar water for redness skin

Pealejäetav igapäevane puhastusvahend

Punetusele kalduv tundlik nahk

Rosactiv™ patent

Sensibio H2O AR

Puhastav, meiki eemaldav ja rahustav dermatoloogiline punetusevastane mitsellaarvesi.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

Mahapestav igapäevane puhastusvahend

Tundlik nahk

D.A.F. Patent

Sensibio Gel moussant

Rahustav mitsellaarne puhastusgeel, mis tugevdab naha loomulikku niisutust.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

BIODERMA tootepilt, Sensibio AR BB cream 40ml, cream for redness skin

Igapäevane nahahooldus

Punetusele kalduv tundlik nahk

Rosactiv™ patent

Sensibio AR BB Cream

Punetusevastane hooldus. Nahka täiustav ja kaitsev.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

Igapäevane nahahooldus

Punetusele kalduv tundlik nahk

Rosactiv™ patent

Sensibio AR

Kauakestev punetusevastane hooldus.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

BIODERMA tootepilt, Sensibio Forte 40ml, soothing treatment for sensitive skin

Igapäevane nahahooldus

Tundlik nahk

Toleridine™ patent

Sensibio Forte

Rahustav ravivahend, mis rahustab kiiresti ja kestvalt kahjustunud nahka.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

Iseloomulik kaitse

Punetusele kalduv tundlik nahk

Cellular bioprotection™ patent

Photoderm AR SPF 50+

Väga kõrge kaitse, punetusevastane ja nahka ühtlustav.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised