Red, Scaly Skin

Seborroiline dermatiit on põletikuline peanaha seisund, mis mõjutab nägu ja peanahka.


Mõjutatud näopiirkonnad on peamiselt mõlemal pool nina olevad rasused (rasunäärmeterikkad) piirkonnad, ninasõõrmevoldid, nasolabiaalsed voldid,  kulmudevaheline piirkond, kulmud ning välised kõrvakanalid. Haigus avaldub enim peanahal ning tekitab põletikulist kõõma, mis levib peanahast edasi. Mõjutatud võivad olla ka teised karvased piirkonnad, nagu silmalaud (põhjustades blefariiti) ja häbemepiirkond, meestel ka habe või rindkere piirkond.

Dandruff and scales


Peanaha ketendus on tavaliselt kollane ja rasune ning ei ole peanaha küljes kinni. On võimalik, et ketendus levib juuksepiirist edasi otsmikule. Lisateabe saamiseks vaadake osa „Kõõm ja ketendus“.
Seborroiline dermatiit areneb edasi järk-järgult osadena, mille vahepeal tulevad ette täielikud või osalised leevenemisperioodid. Põletikulised ägenemised võivad olla tingitud aastaajast ja stressist. Kliinilised sümptomid löövad sageli rohkem välja talvel.
Sümpromid erinevad, kuid sageli tekib sügelus- või kuumenemistunne.

Keda seborroiline dermatiit mõjutab?

See on sagedasti esinev haigus täiskasvanutel (esineb 3% elanikkonnast), eriti noortel täiskasvanutel, kuid haigus mõjutab sageli ka imikuid (71%) (ehkki ainult ajutiselt). Imikute puhul annab seborroilisest dermatiidist märku beebikõõm (ingl cradle cap).

 

 

Mis põhjustab seborroilist dermatiiti?

Kuigi mõned konkreetsed seisundid soodustavad seborroilise dermatiidi äkilist tekkimist, ilmnevad sümptomid tavaliselt tervetel noortel täiskasvanutel.


Süüdi on mitmed tegurid:

Sebaceous gland
Rasu hulk
Immunity
Malassezia-pärmid (seen) inimese nahal (saprofüütne floora); Inimese immuunvastus nahka ärritavatele ja põletikuliseks muutvatele pärmidele.

Seborroilise dermatiidi krooniline ja korduv iseloom, mis põhjustab näo punetust koos või ilma ketenduse ja/või kõõmata, on haigust põdeva inimeste jaoks kaalukas ebamugavuse allikas. Ebamugavus on nii sotsiaalne kui ka funktsionaalne (sügelus- ja põletustunne jne).

 

Millised on psoriaasi tunnused?

Psoriaas on krooniline mittenakkav nahahaigus, mis esineb 3% rahvastikust. Haigus võib end ilmutada mis tahes vanuses. Spetsiifilised vallandavad tegurid võivad välja tuua geneetiliselt eelsoodumusega profiili ja põhjustada kahjustuste tekkimist.


Psoriaasilaigud on punased (erütematoossed) ning kaetud paksu valkja ketendusega.Võrreldes terve nahaga on tunnuseid väga hästi näha.

Traditsiooniliselt on enim mõjutatud piirkonnad küünarnukid ja põlved (piirkonnad, millele avalduvad mikrotraumad), kuid psoriaas võib avalduda mis tahes tegumendi osal.

Psoriaas esinev sageli peanahal (eriti kuklapiirkonnas). Pöördpsoriaasiks nimetatakse olukorda, kui psoriaas levib edasi nahavoltidesse (kubemepiirkond, kaenlaalused jne). Sellisel juhul esineb palju vähem ketendust. Samuti võib haigus mitmel viisil mõjutada küüsi (paksenemine, lõhenemine, deformeerumine).

Scratching

Nahavoltides võib tekkida sügelus- või isegi põletustunne. Psoriaas mõjutab tugevalt elukvaliteeti, eriti kui see on ulatuslik või avaldub piinlikes või peidetud kohtades.
Haigus mõjutab nahka, kuid võib ka tekitada reumaatilisi probleeme, mis avalduvad 25% nahahaigusega inimestest. Psoriaatiline artriit võib olla aksiaalne (selgroog) või perifeerne (eriti falangeaalsed liigesed).

Keda psoriaas mõjutab?

Psoriaas mõjutab igas vanuses olevaid mehi ja naisi. Ometi saab ühel kolmandikul juhtudest haigus alguse enne 20. eluaastat ning esineb sageli 20 kuni 40 eluaasta vahepeal.

 

Mis põhjustab psoriaasi?

Haigus mõjutab perekonda 30-40% juhtudest. Haiguse edasiandmine hõlmab mitut geeni (multigeen) ja ei ole süsteemne.

Epidermise kiirenenud uuenemine põhjustab nahal lokaalsete laikude teket. Sellise kalduvusega vastuvõtlikkuse korral on teatud esilekutsuvad tegurid selged:

Sun
Kliimamuutused (eriti külmad perioodid);
Microbiomy
Nakkuslikud tegurid (eriti ninaneel);
Stress
Psühholoogiline stress nahka mõjutavad neuromediaatorid ehk virgatsaine ning on liiga reaktiivne;
Body areas
Lokaalsed traumad (põletus, hõõrumine ja rohkem pragmaatiliselt küljest venitamine);
Pills
Teatud ravimid (sünteetilised malaariavastased ravimid, teatud hüpertensioonivastased ravimid, liitiumsoolad, mõned silmatilgad jne).
dermatologist skin consultation

Arstid on nende ravimitega tuttavad ja tulemusi toovat ravi pole vaja lõpetada, kui selle vastupidine mõju pole tõestatud.

Sageli on psoriaasihaigetel kindlad haigused või toksilised harjumused (ei ole süsteemne): metaboolne sündroom (mitmeid märgid, sh ülekaal, hüperlipideemia, hüperglükeemia ja kõrge vererõhk), liigne alkoholitarbimine ning suitsetamine.

Kui teil esineb punetust ja ketendust, külastage oma dermatoloogi, et ta paneks diagnoosi ja ütleks, kas teil on seborroiline dermatiit, psoriaas või mõni muu seisund.

dermatologist skin consultation

Mõnel juhul otsib arst seborroilise dermatiidi põhjustajaid. Valdaval juhul määrab arst sobivad ravimeetodid, tavaliselt seenevastased hooldusvahendid. Seborroilist dermatiiti põdevad inimesed peaksid kasutama ärritusvastaseid tooteid, saama aru, et haigus on kroonilise ja korduva iseloomuga, ning mõistma hooldusravi vajalikkust. 


Seenevastased hooldusvahendid on šampoonid või näokreemid. Mõnel puhul kasutatakse ka liitiumgeeli. Vältida tuleks kortisooni sisaldavate toodete kasutamist näol, kuna need pakuvad kiiret leevendust, ent suurendavad naha tundlikkust ja mõjuvad pikas perspektiivis halvasti.

dermatologist skin consultation

Arst hindab kõigepealt psoriaasi ulatust, selle tagajärgi ja seda, kas esineb metaboolset sündroomi või alkoholi või tubaka liigtarbimist. Arst kontrollib artriidi olemasolu ning kas haigustekitajat või sellele kaasa aitavat tegurit on võimalik leida.
Oluline on lõpetada sügamine, kuna see tekitab laike. Toksiliste tegurite (alkohol, tubakas) tarbimise lõpetamine on enam kui soovitatav.


Pelgalt vähesed psoriaasi juhtumid ei allu ravile, sest erinevatele vormidele on kohandatud väga erinevaid ravimeetodeid. Õnneks on enamik psoriaasi juhtumeid kerge kuni mõõduka ulatusega ega vaja tõsist ravi. Tavaliselt piisab lokaalsetest ravimitest, mida tuleb psoriaasi kroonilisuse tõttu peale kanda regulaarselt. Ravi pooleli jättes ilmnevad kahjustused uuesti.


Lokaalse ravi hulka kuuluvad kortikoidid ja D-vitamiini derivaadid. Hädade kordumise piiramiseks niisutage nahka iga päev kreemidega, kuna kuiv nahk soodustab haigusilmingute uuestitekkimist. Peanaha ketendust saab ravida keratolüütilise raviga (salitsüülhape, karbamiid).
Üldiste kasutuselolevate ravimeetodite hulka kuuluvad dermatoloogi tehtav valgusteraapia, retinoidid, metotreksaat, tsüklosporiin ja biotehnoloogilised ravimid.

dermatologist skin consultation

Oluline on meeles pidada, et seborroiline dermatiit ja psoriaas ei ole nakkushaigused. Esiteks tuleks haiguse ennetamiseks piirata haigusseisundit vallandavaid või soodustavaid tegureid, näiteks ketendust tekitav sügamine ning ärritavad või ebasobivad tooted. Psoriaasi korral tuleks vältida temperatuuri kõikumisi ja külma. Päikesepaistel ning mereveel on nendele kahele haigusele hea mõju. Olgugi et seborroilist dermatiiti ja psoriaasi on keeruline täielikult välja ravida, ei tohiks sellest heituda. Pidage meeles, et korrapärane ravi tagab pikaajalise leevenduse ning parandab suuresti elukvaliteeti.

Bioderma - Woman protecting from the sun

Kasutage õrna, ülikõrge tolerantsusega ja rahustavat puhastusvahendit, mis on lõhnatu, säilitusainetevaba ja ei sisalda pindaktiivseid aineid. Kuivatage nägu ettevaatlikult, ilma hõõrumata. Seborroilise dermatiidi või psoriaasi raviks mõeldud juukse- ja peanahatoodete kohta lisateabe saamiseks klõpsake sellel lingil. 

Woman washing her face with water

Niisutatus on ketenduse korral ülioluline. Kasutage üks või kaks korda päevas põletikuliste reaktsioonide võitlevat ülikõrge tolerantsusega vahendit. Vahend peaks olema lõhnatu, säilitusainetevaba ja ei tohiks sisaldada pindaktiivseid aineid.

Kasutage üks või kaks korda nädalas intensiivselt niisutavat maski. Pranemismärkide ilmnemisel on oluline ravi veel mitu kuud jätkata, kuna põletik kestab kauem, isegi kui see ennast ei ilmuta.

Psoriaasi korral tuleb kontrollida talvekülmast põhjustatud naha kuivust ning tegeleda naha efektiivse naha niiskuse säilitamisega, alates pealaest kuni jalatallani.

Bioderma - woman applying cream on the face

BIODERMA tootepilt, Sensibio DS+ Gel moussant 200ml, foaming gel for sensitive skin

Mahapestav igapäevane puhastusvahend

Tundlik nahk, mis kaldub punetusele ja ketendusele

D.A.F. Patent

Sensibio DS+ Gel nettoyant

Punetus- ja ketendusvastane puhastusgeel.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

Mahapestav igapäevane puhastusvahend

Kõõmane ja ketendav peanahk

DSactiv™ patent

Nodé DS+ Shampooing

Šampoon, mis tegeleb püsivalt kõõma põhjustega.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

BIODERMA tootepilt, Sensibio DS+ Creme 40ml, soothing care for sensitive skin

Igapäevane nahahooldus

Tundlik nahk, mis kaldub punetusele ja ketendusele

D.A.F. Patent

Sensibio DS+ Crème

Punetus- ja ketendusvastane rahustav hooldusvahend.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

Iseloomulik kaitse

Punetusele kalduv tundlik nahk

Cellular bioprotection™ patent

Photoderm AR SPF 50+

Väga kõrge kaitse, punetusevastane ja nahka ühtlustav.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

Klassikaline päikesekaitse

Normaalne ja kombineeritud nahk

Cellular bioprotection™ patent

Photoderm MAX Aquafluide SPF 50+

Väga kõrge päikesekaitse, kerge nagu vesi. Jätab nahapinna matiks.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised