Artikkel on koostatud koostöös arstide-dermatoloogidega.

Puberteediea vistrikud ehk akne on krooniline põletikuline nahahaigus, mille sümptomid võivad haiget piinata 10 aastat või isegi kauem, kui seda ei ravita. Haigust iseloomustavad vistrikud, mis ilmuvad sagedamini näonahale ja seepärast ei õnnestu neid kuigi hästi peita. See tekitab suhtlemisel psühholoogilisi probleeme ja vähendab enesekindlust.

 

Akne on laialdaselt esinev haigus. Puberteediea vistrikud esinevad kuni 95% noorukitel ning varasema küpsemise tõttu avaldub akne üha nooremas vanuses. Sagedamini põevad teismelised aknet kergemal kujul. Kui aknet ei ravita, siis püsivad vistrikud sageli 4–5 aastat, kuni lööve hakkab iseenesest kaduma. Kuigi puberteediea vistrikke loetakse noorukite haiguseks, suureneb selle haiguse esinemise sagedus ka täiskasvanute hulgas: kuni 40% 30–39-aastastest kaebab puberteediea vistrike esinemist.

Puberteediea vistrikud ei ole nakkushaigus, samuti ei ole akne pesematuse tagajärg. See on karvanääpsude ja rasunäärmete haigus. Vistrike teket põhjustavad paljud tegurid. Noorukieas intensiivistub suguhormoonide aktiivsus, mis stimuleerib rasunäärmete tegevust ja suurenenud rasuerituse tõttu hakkab nahk läikima. Kui rasu ei pääse vabalt naha pinnale, koguneb see karvanääpsu sisse, tekivad ummistunud poorid ehk komedoonid ja soodsad tingimused aknebakteri paljunemiseks ning põletiku tekkimiseks. Suvel päevitamise järel naha seisund küll visuaalselt pareneb, kuid ultraviolettkiired ergutavad komedoonide tekkimist ja kuivatavad nahka. Seepärast on päikeseefekt sageli ajutine ja haigus ägeneb sügisel.

 

Akne lööbe spekter on väga erinev: esinevad mustad ja valged vinnid, mädavillikesed, valulikud sügavad põletikulised sõlmekesed ja tsüstid. Akne võib esineda kergemal kujul (mõned üksikud villikesed), keskmise raskusega (põletikulised punased vistrikud, mädavillikesed) ja raskel kujul (sügavad põletikulised sõlmekesed ja tsüstid). Puberteediea vistrike raskusastme järgi valitakse ka ravi. Kui aknevistrikud on nahalt kadunud, võivad nende kohale jääda pigmendilaigud ja armid. Akne võib avalduda ka seljal, rinnal või muudes kohtades, kus on rohkem rasunäärmeid.

Puberteediea vistrike ravis kombineeritakse sagedamini mitut ravimit, et korraga avaldada mõju mitmele vistrike tekkimise põhjusele. Akne kergemat kuju ravitakse kohalikult mõjuvate preparaatidega (sünteetiliste retinoididega, antibiootikumidega, aselaiinhappega jt.), raskemat kuju süsteemsete antibiootikumidega või kontratseptiivsete tablettidega. Haiguse eriti raskekujulise vormi korral, kui vistrikest jäävad armid, määratakse raviks suukaudsed sünteetilised retinoidid. Võib rakendada ka täiendavaid ravimeetodeid – happelist nahapuhastust, intensiivset pulseerivat valgust, laseriprotseduure.

 

Väga tähtis on igapäevane nahahooldus. Kui esinevad üksikud vistrikud ja need patsienti ei vaeva, siis võib aidata igapäevane nahahooldus. Pesemiseks on soovitatav kasutada õrnatoimelisi preparaate, vedelikke või geele. Kui akne on raskekujuline, siis kombineeritakse nahahoolduskosmeetika ravimitega, mille võib patsiendile määrata ainult arst.

Puberteediea vistrikega võitlemiseks tuleb varuda kannatust. On normaalne, et hästi talutavate vahendite efekti tuleb oodata ravi algusest vähemalt 4–6 nädalat. Kuid soovides näha maksimaalset tulemust, võib ravi kesta ka mitu kuud (neli kuud või isegi rohkem). Nii palju aega võib kuluda selleni, mil aknelööbest jäänud punakad plekid kaovad. Kõige sagedasem põhjus, miks akne ravi ei anna piisavat efekti, on see, et inimesed loodavad väga kiiret tulemust ja kui nad ei näe 1–2 nädala pärast kohest efekti, katkestavad ravi liiga vara. Lisaks sellele ärritavad enamik akne raviks määratud ravimeid ravi alguses nahka. Nahk võib hakata punetama, muutuda kuivaks, kiheleda, ketendada. Selle põhjuseks on ravirežiimi rikkumine.

 

Kui soovitud tulemus on saavutatud, ei tohiks ravi katkestada, sest ravimatu akne võib uuesti välja lüüa. Soovitatavalt tuleks jätkata pikaajalist toetavat ravi ja dermatoloogilisi ülevaatusi seni, kuni nahk on täiesti terve.

Tähtis on spetsialisti poole pöördumine

Nahaarstid rõhutavad, et raskeloomulist aknet ei tohiks ravida oma tarkusest. Kõigepealt on soovitatav pöörduda spetsialisti poole, kes määrab nõuetekohase ravi. Spetsialist diagnoosib täpselt vistrike tekkimist põhjustavad tegurid ja määrab sobivad ravimid, pesemisvahendid ja kreemi. Kõige tähtsam on mitte unustada, et akne on krooniline haigus ja selle ravi on palju aega ja kannatust nõudev töö.

Naha dermatoloogiline hooldus

 

Esimene samm – naha hügieen.

Spetsialistid rõhutavad, et nahale ei ole midagi halvemat kui magamine meigiga. Nägu on soovitatav pesta iga päev, hommikul ja õhtul. Kuid liiga intensiivne nahahooldus võib samuti anda vastupidise tulemuse, nahk võib muutuda veel rasusemaks ning ärritunumaks, seetõttu on parem, kui nahka ei puhastata rohkem kui kaks korda päevas. Valida tuleks spetsiaalselt rasusele, vistrike tekkimisele kalduvale nahale ette nähtud hügieenivahendid, mis puhastavad nahka ja säilitavad samal ajal selle loomuliku tasakaalu.

Teine samm terve ja sileda naha poole on intensiivne igapäevane hooldus, kasutades spetsiaalset dermatoloogilist kreemi, mis on mõeldud vistrikulisele nahale. Akne sümptomitega aitavad võidelda ka täiendavad nahahooldusvahendid, seepärast on soovitatav mõned korrad nädalas teha spetsiaalne mask või kasutada mitteagressiivset piilinguefektiga näopuhastusvahendit või seerumit.

 

Nõuanded aknega võitlemiseks

Tähtis on meeles pidada, et akne raviks tuleb varuda aega ja kannatust. Ärge andke alla liiga vara! Alustatud ravi tuleb jätkata vähemalt kuus nädalat ja alles siis otsustada, kas ravi on tõhus. Kui olete kuus nädalat regulaarselt ja õigesti kasutanud akne ravimiseks määratud ja dermatoloogilisi vahendeid, kuid märgatavaid tulemusi ei ole, siis on soovitatav ravi korrigeerida: määrata täiendavalt veel teine ravim või asendada teise ravimiga või võtta kasutusele teisi toimeaineid sisaldav või tugevama toimega medikament. Sageli tagab see positiivse tulemuse.

 

Tähtis on ravirežiimist kinni pidada. Ravi alguses võib naha seisund halveneda, kuid see ei tähenda, et ravi ei anna tulemusi.

 

Kui ravim ärritab nahka, tuleks see mõne minuti pärast maha pesta ja iga korraga pikendada ravimi aplikatsiooniaega seni, kuni nahk hakkab preparaati taluma. Koos ravimitega on soovitatav kasutada niisutavat, nahka rahustavat kreemi, mis on ette nähtud kuivanud rasusele nahale.

Vistrikke ei ole võimalik hävitada nädalaga. Kui kuu aja jooksul on neid vähenenud umbes 20–30%, on see juba hea tulemus. Kui te kavatsete minna teatrisse või sünnipäevale, siis saate lööbe kreempuudriga kiiresti ja efektiivselt ära peita. Kindlasti peate meeles pidama, et kosmeetikavahendid ei tohi ummistada poore (ingl k. non-comedogenic). Tingimata puhastage meik enne magama heitmist.

 

Ärge pigistage vistrikke, sest nii võib põletik levida ümbritsevatesse kudedesse ja haigus võib muutuda veelgi raskemaks. Vistrike pigistamine suurendab armide jäämise tõenäolisust.

ERITI KEERULISE SEISUNDI TÕTTU NÕUAB AKNEST KAHJUSTATUD NAHA HOOLDUS AEGA JA KANNATUST. ARSTID RÕHUTAVAD, ET SAGELI EI ÕNNESTU INIMESTEL SELLEST NAHAHAIGUSEST VABANEDA JUST KANNATUSE PUUDUMISE TÕTTU.

 

Akne on karvanääpsu rasunäärme krooniline põletikuline haigus, mille tõttu tekivad vistrikud ja ummistunud poorid ehk komedoonid. Need esinevad 95% teismelistel ja 40% noortel täiskasvanud naistel. Akne ravi nõuab seisundi keerulise olemuse tõttu palju aega ja kannatust. Arstid rõhutavad, et sageli ei õnnestu inimestel sellest nahahaigusest vabaneda just kannatuse puudumise tõttu. Seepärast tuleb meeles pidada, et aknest vabanemine nõuab aega ja igapäevast hoolitsust, kasutades nahahooldusvahendeid ja järgides raviarsti korraldusi.

Hommikul ja õhtul puhastage nahka mitsellaarveega või peske puhastusvahendiga, puhastatud nahale kandke kreemi, mis võitleb akne põhjustega.

Registreeruge arsti-dermatoloogi konsultatsioonile, mille ajal kontrollitakse teie naha seisundit ning määratakse sobiv ravi. Sõltuvalt akne vormist määratakse tavaliselt ravimid, mida kombineeritakse dermatoloogilise kosmeetikaga.

Akne on nahahaigus, mida tuleb ravida. Kui aknet ei ravita, siis võib see kesta palju aastaid, jätta nahale armid ja tekitada psühholoogilisi probleeme.

Akne raviks tuleb varuda aega, seepärast ärge lööge liiga vara käega! Alustatud ravi tuleb jätkata vähemalt kuus kuud ja alles siis otsustada, kas see on piisavalt tõhus.

Tähtis on määratud ravirežiimi ja arsti soovituste järgimine.

Kui ravi alguses naha seisund halveneb, siis ärge ehmuge. Reeglina on taoline halvenemine lühiajaline, sest nahk hakkab puhastuma.

Kui ravimite tagajärjel tekib nahaärritus, siis tuleks kasutada nahka niisutavat ja rahustavat kreemi, mis on ette nähtud kuivale, vistrike tekkimisele kalduvale nahale.

Vistrikest ei ole võimalik vabaneda nädala jooksul. Kui kuu ajaga väheneb vistrikke umbes 20–30%, on see juba väga hea tulemus.

Puudrit võib kasutada, kuid valida tuleks selline kosmeetika, mis ei ummista poore (ingl non-comedogenic).

Tingimata puhastage enne magama heitmist näolt meik. 

Ärge pigistage vistrikke, sest nii võib põletik levida ümbritsevatesse kudedesse ja haigus võib muutuda veelgi raskemaks. Vistrike pigistamine suurendab armide jäämise tõenäolisust.

Tähtis on vältida nahahooldusvahendeid, mille koostises on alkoholi. Alkohol kuivatab nahka ja võib esile kutsuda vastupidise nahareaktsiooni – kui nahalt eemaldatakse rasu, siis hakkab nahk veelgi rohkem rasu tootma.

Ärge peske nahka liiga sageli. Liiga intensiivne ja sage naha pesemine võib tekitada nahaärritust.

Hoiduge päikese eest! Päike küll kuivatab vistrikke ja tänu päevitusele kaovad plekid, mistõttu nahk tundub siledam ja puhtam. Siiski on päikesel ajutine toime ja kui naha eest ei hoolitseta, siis võib tekkida akne raskekujuline ägenemine.

Et saaksite pärast puhkust vältida ebameeldivaid üllatusi, nautige päikevalgust, kaitstes nahka spetsiaalse päikesekreemiga, mille kaitsefaktor on vähemalt SPF 30. Valige mitterasvased, kerge tekstuuriga tooted.

Tähtis on meeles pidada, et kui olete soovitud tulemuse saavutanud, ei tohi nahahooldust katkestada. Kui te ei hoolitse oma naha seisundi eest, võivad vistrikud uuesti ilmuda. Isegi sel juhul, kui enam ei ole vaja kasutada ravimeid, on väga tähtis jätkata pika aja jooksul nahahooldust spetsiaalse dermatoloogilise kosmeetikaga, mis on loodud rasusele, aknest ärritatud nahale.

BIODERMA tootepilt, Sebium H2O 500ml, micellar water for acne prone skin

Pealejäetav igapäevane puhastusvahend

Kombineeritud ja rasune nahk Aknele kalduv nahk

Micellar technology

Sébium H2O

Dermatoloogiline mitsellaarvesi puhastab ja eemaldab meigi nahka kuivatamata.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

BIODERMA tootepilt, Sebium Gel moussant F500ml, shower foaming gel for oily skin

Mahapestav igapäevane puhastusvahend

Kombineeritud ja rasune nahk

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant

Õrn nahapuhastusvahend.
Eemaldab mustuse, hoiab läiget kontrolli all.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

BIODERMA tootepilt, Sebium Gel gommant 100ml, shower foaming gel for oily skin

Perioodiline puhastusvahend

Aknele kalduv nahk Kombineeritud ja rasune nahk

D.A.F. Patent

Sébium Gel gommant

Kooriv geel puhta ja sileda naha saavutamiseks.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

BIODERMA tootepilt, Sebium Global 30ml, skin care for acne prone skin

Igapäevane nahahooldus

Aknele kalduv nahk

SeboRestore technology

Sébium Global

Hooldusvahend, mis eemaldab naha ebatäiused ning ennetab nende taasteket.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

BIODERMA tootepilt, Sebium Sensitive 30ml, treatment for acne prone skin

Igapäevane nahahooldus

Aknele kalduv nahk Tundlik ja nõrgenenud aknele kalduv nahk

Inflastop™ technology

Sébium Sensitive

Igapäevane hooldusvahend aknele kalduvale nahale. Rahustab, niisutab, kõrvaldab vistrikud ja punetuse.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

Igapäevane nahahooldus

Aknele kalduv nahk

Fluidactiv™ patent

Sébium Hydra

Toitev ja intensiivselt niisutav hooldusvahend, kasutamiseks koos nahka ülikuivatavate ravimitega.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised

Iseloomulik kaitse

Kombineeritud ja rasune nahk Aknele kalduv nahk

Cellular bioprotection™ patent

Photoderm AKN Mat SPF 30

Kõrge kaitsega vistrike vastane toime.

Kellele?

Täiskasvanud, Teismelised