Woman with hair in the wind

Tegemist võib kas olla ajutise või püsiva punetuse, rosaatsea või kuperoosiga, reageerivad tundlikud nahatüübid teatud olukordades kergesti üle. Vasodilatatsiooni soodustavad tegurid on kuumus ja UV-kiirgus.

Punetust põhjustavad pisikesed veresooned laienevad päikese käes olles ja muutuvad nähtavamaks. Eriti puudutab see heleda ning õhukese nahaga inimesi, kellel on punetusele kalduv nahk. Selliste nahatüüpidega inimesed peavad end kaitsma halveneva punetuse ennetamist soodustavate spetsiaalsete kreemidega.

Kuidas reageerib akneline ning vistrikuline nahk päikesele?

Päike võib olla vaenlane nii teismelistele kui ka täiskasvanutele, kellel on aknele kalduv nahk. Esialgu tundub, et päike ravib nahka, kuna kuivatab vistrikke. Tegelikult muudab päevitamine epidermise paksemaks, mis ummistab poore.

Seetõttu on rasul (aknele kalduva naha rasu on paksem) keerulisem vabalt liikuda. Muutusi märkate alles pärast päevituse kadumist.

Poorid hakkavad vistrikke tekitama, kuna on nädalaid ummistunud olnud ning paksem rasu ei saa vabalt liikuda.

Tegu on klassikalise päikesejärgse nahaplekkide tagasilöögi efektiga. Nahaplekkidega inimesed peaksid end päikese eest kaitsma eriliste rasuse naha kreemidega, mis muudavad rasu vedelamaks ning siluvad probleemi ennetamiseks naha tekstuuri. Kreemid ei jäta nahka õliseks  ning on mõnikord saadaval ka toonitud kujul. Need matistavad nahka ja aitavad teil puhkuselt naastes vältida ebameeldivaid üllatusi.

Tundlik, talumatu või allergiline nahk reageerib oma keskkonnale üle. Seega soovitatakse päikese käes olemist vältida. Selliste nahatüüpidega inimestel soovitatakse tugevalt kasutada päikesekaitsevahendit. Parima lahenduse leidmiseks on oluline probleeme eristada.

Your skin - child protected under the sun
Don't

Fototundlik nahk ei tohiks päikesega kokku puutuda. Fototundlikku nahka põhjustavad alates sünnist olemasolevad teatud haigused või hilisemas elus omandatud ülitundlikkus. Teatud ravimravi võib samuti ajutist päikesetundlikkust esile kutsuda. Tagamaks täielik kaitse UVB- ja UVA-kiirte eest ning piiramaks tõsiseid päikesekiirguse poolt esilekutsutavaid põletikulisi reaktsioone,tuleks kasutada kõrge kaitsega, SPF 50+/UVA 50 indeksiga päikesekreeme.

Mineral

Mõne inimese nahk on päikesekreemide koostises kasutavate traditsiooniliste keemiliste filtrite suhtes allergiline. Sellistel harvadel juhtudel tuleb kasutada kaitsvaid mineraalkoostisi, mis tänu suurele arendustööle ei jäta enam nahka valgeks. 

Calendar

Sageli löövad päikeseallergiad välja päikese käes olemise esimeste päevade jooksul. Sageli on tegemist leebe suvise lööbega, mis mõjutab enamasti noori naisi (80% juhtudest*) ja kaob päevitudes iseenesest. Nagu nimigi ütleb, pole see tõsine haigus, kuid selle sümptomid võivad mõjutada elukvaliteeti. Tunnused on punetus, vistrikud ja tugev sügelustunne. Parim naha kaitsmisviis on laia toimespektriga UVB-kiirte vastaseid ühendeid sisaldava päikesekreemi kasutamine. Kreem aitab vältida päikesepõletusi ja UVA-vastaseid koostisosad blokeerivad allergilisi reaktsioone põhjustavaid kiiri. Siinkohal on oluline 1:1 SPF/IP UVA vahekord. (See tähendab, et allergiatest tulenevate ebamugavuste vähendamiseks on UVB- ja UVA-kiirte eest võrdne kaitse.

 

*Ann Dermato Venereol, 2007


Kui päikesele paljastuvale piirkonnas on läbi viidud kirurgiline või kosmeetiline protseduur või teil on seal vigastus, on teil suurem oht hüprepigmentatsioonile juhul, kui koht pole täielikult paranenud.

Paranemine võib aega võtta 8 kuni 12 kuud või kauem. Kui koht pole täielikult paranenud, võib jälg muutuda püsivalt pruunjaks. See võib juhtuda suvel kui ka kogu aasta vältel. UVA-kiired on igal aastaajal igal pool. Kiired tungivad läbi pilvede ja akende. Seega peavad kahjustatud naha või vinnidega inimesed valima kaitsevahendi, mida kanda mis tahes päikesevalguse käes olevale kahjustatud nahale.

 

Vanusega ning kasvava päikesekiirguse korral kipuvad nahale ilmuma laigud, eriti paljastunud piirkondadele, nagu dekoltee, selg, käed ja nägu.

Laigud on seotud melaniini jaotumise väärtalitusega. Iga päikese käes viibimine võib seisundi esile kutsuda. Kasutades melaniini tootmist reguleerivat päikesekreemi, saavad laigulise nahaga inimesed hüperpigmentatsiooni ennetada. 

 

Back of a woman under the sun

Ligi ühel seitsmendikul prantslastest on huuleohatis*. Haigus üks esilekutsuja on päikesepaiste, samuti stress ja väsimus. Suviste huulehaavandite vältimiseks on välja mõeldud spetsiaalsed päikesepulgad, mis kaitsevad samuti huulte tundliku nahka põikese mõjude eest.

*J Am Acad Dermatol. 2006

Bioderma - Woman protecting from the sun
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr Michèle Sayag, Allergoloog.

  Internetikasutaja küsimus: Milline päikesekreem sobib kõige paremini beebi nahale?

  Esimesed 18 kuud soovitatakse last mitte päikese käes hoida. Kui kokkupuudet ei ole võimalik vältida, peaksite kasutama SPF 50+ toodet, mis tagab piisava kaitse UVA-kiirte eest. Kuni kolmanda eluaastani peaksite kasutama mineraalainepõhiseid (mitte keemiliste filtritega) päikesekreeme.

  Dr Michèle Sayag, Allergoloog.

Your Skin - A dad with his son

Esiteks, hoidke lapsi varjus ja riietage neid vastavalt. Kõige parem on hoida lapsi otsese päikesevalguse eest. Alla kolme kuu vanused lapsed ei tohiks KUNAGI päikese käes olla. Laste nahk on õhuke ja habras ning see ei suuda nii hästi UV-kiirde eest kaitsta. Päikesepõletused ning kuumarabandused on lihtsamad tulema. Arstid tuletavad meile pidevalt meelde, et lapsepõlves saadud päikesepõletustel võivad hilisemas elus olla väga tõsised tagajärjed. Vastutustundlik lapsevanem järgib paari lihtsat, ent hädavajalikku reeglit.

 • Ärge jätke lapsi tahtlikult päikese kätte, eriti ajavahemikus 11.00 kuni 16.00. Pange lastele selga kaitsvad riided: müts, päikeseprillid ja pikkade varrukatega T-särk (eelistatavalt tumedat värvi);
 • Kasutage iga kahe tunni tagant kõrge kaitsega SPF 50+ päikesekreemi või spetsiaalselt lastele mõeldud toodet. Pidage meeles, et pärast iga ujumiskorda, liivas mängimist või rätikuga pühkimist tuleb kreemi uuesti määrida;
 • Lastele tuleks kogu päeva vältel anda palju vett juua, et nad püsiksid niisutatuna.

NÕUANDED KONKREETSETELE NAHATÜÜPIDELE

1. Isegi kui päikesepaiste suhtes on tundlikud pelgalt mõned piirkonnad (nagu nägu), tuleb ka ülejäänud keha kaitsta ja järgida tavalisi päikeseohutuse nõuandeid, mille kohta saate lugeda siin.

2. Pidage päikese käes viibimise ajal meeles, et hoiaksite nahka niisutatuna ja jätkaksite tavaliste nahahooldusvahendite kasutamist, kui arst ei ole teisiti öelnud. Valgustundlikkust põhjustada võivate ravimite kasutamisel on eriti oluline pidada nõu arstiga.

 • BIODERMA tootepilt, Atoderm Gel douche 1L, shower gel for dry skin
 • Mahapestav igapäevane nahapuhastusvahend

  Normaalne ja tundlik kuiv nahk

  Skin Protect™ kompleks

  Atoderm Gel douche

  Seebivaba pehme pesemisgeel, mis austab nahka.

  Kellele?

  Kogu perele (välja arvatud enneaegsed imikud)

 • BIODERMA product photo, Atoderm Creme de douche 1L, shower cream for dry skin
 • Mahapestav igapäevane nahapuhastusvahend

  Normaalne ja tundlik kuiv nahk

  Skin Protect™ kompleks

  Atoderm Crème de douche

  Igapäevane toitev ja kaitsev hügieenivahend, mis ennetab naha kuivamist.

  Kellele?

  Kogu perele (välja arvatud enneaegsed imikud)

 • BIODERMA tootepilt, Atoderm huile de douche 1L, shower oil for dry skin
 • Mahapestav igapäevane nahapuhastusvahend

  Väga kuiv, ärritunud ja atoopiline tundlik nahk

  Skin barrier therapy™ patent

  Atoderm Huile de douche

  Naha pesemisjärgne ööpäevaringne niisutatus ja kohene mugavustunne.

  Kellele?

  Kogu perele (välja arvatud enneaegsed imikud)

 • BIODERMA tootepilt, Photoderm Apres soleil Lait 200ml, after sun care for sensitive skin
 • Päikesekaitse

  Tundlik nahk Normaalne ja kuiv nahk

  Photoderm Après-soleil

  Värskendav ja toitev hooldus, intensiivselt niisutav.

  Kellele?

  Täiskasvanud, Teismelised

 • BIODERMA tootepilt, Photoderm MAX Lait SPF 50+ 100ml, sun milk for sensitive skin
 • Klassikaline päikesekaitse

  Tundlik nahk

  Cellular bioprotection™ patent

  Photoderm MAX LAIT SPF 50+

  Päikesekaitsepiim, mis toetab naha enesekaitsesüsteemi.

  Kellele?

  Täiskasvanud

 • BIODERMA tootepilt, Photoderm AR SPF 50+ 30ml, sun care for sensitive skin
 • Erivajadusega naha hooldus

  Punetusele kalduv tundlik nahk

  Cellular bioprotection™ patent

  Photoderm AR SPF 50+

  Väga kõrge kaitse, punetusevastane ja nahka ühtlustav.

  Kellele?

  Täiskasvanud, Teismelised