Normal hair and scalp

Inimese peanahal on 100 000 kuni 150 000 juuksekarva (punaste juuste korral kuni 200 000 karva).

Iga karv koosneb juurest või juuksesibulast ja tüvest, mis on juuksekarv. Juuksekarv koosneb peaasjalikult keratiinist ja juuksele loomuliku värvi andvast pigmendist, melaniinist.

Juuksed kasvavad, kui sibularakkude paljunevad ja need surutakse ülespoole, mille käigus moodustub tüvi.

Seetõttu on väga oluline, et peanahk (teisisõnu sibula istutamise piirkond) oleks terve ning varustaks juukseid nende eluspüsimiseks vajalike toitainetega.

 Juuksekarva elutsükkel koosneb kolmest staadiumist:

Step 1
1/ anageen- ehk kasvufaas, mis kestab 3 kuni 7 aastat, mille jooksul juuksed kasvavad umbes 2 mm nädalas. Juuksejuur toodab keratiinist tüve, mis on juuste nähtav osa;
Step 2
2/ katageen- ehk üleminekufaas, mis on lühike, kahe nädala pikkune periood, mille jooksul kasv peatub ja juuksekarv sureb;
Step 3
3/ telogeen- ehk puhkefaas, mis on umbes kolm kuud kestev periood, mille jooksul on surnud juuksekarvad ikkagi peanaha küljes kinni enne, kui need välja kukkuvad. Rakkudel kulub täpselt see aeg juurte juurde tagasi liikumiseks ning uue tsükli alustamiseks

Olgugi et mõjud on juustel nähtavad, saab kõik alguse peanahalt.

Paljudel on probleeme kipituse, sügeluse, ebamugavus-, kuumenemistunde ja mõnikord punetusega.Vallandavate tegurite hulka kuuluvad kuumus, külm, saaste, emotsioonid, kuiv või niiske õhk, vesi ja šampoonid

Peanaha ärritus on tingitud järjestikuste füsioloogiliste häiretega seotud nahahaigustest.

Stressi tekitaja, nagu ärritajaid (puhastusainete pindaktiivsed ained ning muud potentsiaalselt halvasti talutavad koostisosad) sisaldava traditsioonilise šampooni kasutamine, põhjustab sageli lõhestumist. Stressis peanahk modifitseerib hüdrolipiidkile ja põhjustab naha kaitsebarjääris tasakaalustamatust.  

Milline on tagajärg? Vesi aurustub kergemini ja nahk kuivab. See võimaldab ärritajatel nahast läbi tungida ning põhjustada ärrituse, sügeluse, ebamugavus- ja pinguldatusetunde jne kliinilisi tunnuseid.


Rasused juuksed on rasked, vähevolüümikad ja paistavad eriti juurte juurest olevat õlised.  Selliste tunnuste algpõhjus on hüperseborröa, millel võib tekkida mitmel põhjusel. Juustejuurtele koguneb liigne rasu, mis muudab juuksed õliseks.

Kuna rasu püüab õhust mustust ning aitab kaasa selle kleepumist juustele, muutuvad juuksed raskeks ja lamedaks, kipuvad kokku jääma ja näevad sageli räpased välja. 


Tegemist on vastupidise seisundiga.

Juuksed on kuivad, rabedad ja rabedad.

Neid on keeruline lahti harutada ning soengusse seada. Juukseotsad on lõhenenud. Kuivad juuksed tekivad kuiva peanaha tõttu.  Seda põhjustab rasu vähene kogus, mis võib olla nende inimeste sünnipärane omadus, kelle naha rasueritus on loomulikult väga madal. Seisund võib välja kujuneda ka hiljem. Kuivust seostatakse väliste ärritajatega, nagu päike, tuul, saaste, mere- või basseinivesi, tugev harjamine või sirgendamine, valgendamine või püsilokkide tegemine. Kõikidel juhtudel ei täida nahabarjäär enam oma ülesannet, veekadu suureneb ning juuksed muutuvad kuivaks, rabedaks ning karedaks. Vähese niisutatuse tõttu on juukseid raske soengusse seada ja juustes tekib staatiline elekter.

Kuidas hoida juuksed puhtana?

Kõikide juuksetüüpide puhul tulen juukseid puhastada ilma neid ärritamata või hüdrolipiidkile eemaldamata, nii et juuksesibula füsioloogiat ei häiritaks.

Ainult pesuainevaba šampoon säilitab juuste bioloogilise tasakaalu. Seda tüüpi šampoon ei sisalda pindaktiivseid aineid, mis võivad olla juuksekiudude jaoks liiga tugevad. Kui te kannate mütsi, tegelete intensiivselt spordiga või elate kõrge reostusega paigas, tuleks juukseid pesta iga päev. Oluline on valida õige pesuainevaba šampoon. Mõned ravišampoonid võivad olla pesuainevabad.

 

Millised on ebabnormaalse juuste väljalangemise tunnused?

Vähem kui 100 juuksekarva kaotamine päevas on täiesti tavaline, kuna see vastab loomulikule juuksetsüklile. Kui juukseid langeb välja rohkem kui 100, peaksite oma juuste olukorra pärast muret tundma. Juhul kui juuste väljalangemine ei ole geneetiline (kiilaspäisus), on see sageli seotud järgmiste teguritega:

Body areas
Ajutine olukord stress, väsimus, rasedus (pärast sünnitamist), aastaaegade vaheldumine (eriti sügisel), toitainete puudujäägid (eriti raud, räni, B-rühma vitamiinid, tsink, asendamatud rasvhapped, väävlit sisaldavad aminohapped, mikroelemendid), taastumine ja hormonaalsed probleemid.
Pollution
Väline stress mis on füüsiline (elukutse, kus tuleb kiivrit kanda), keemiline (saaste, värvide ja püsilokkide liigkasutamine, kuuma õhuga föönitamine, eriti rasustele juustele mõeldud agressiivsed kosmeetikatooted jne), põletikuline (pärmseente infektsioon) või parasiitlik (täid).

Kõik nimetatud tegurid mõjutavad juukseid paratamatult. Lisaks juuste väljalangemisele võivad selle tagajärjeks olla haprad, elutud ja tuhmunud juuksed või muidu rasused ja õhukesed juuksed.


Juustele kasulik olla toidulisandite võtmine. Juuste stimuleerimiseks, tugevdamiseks ja tihendamiseks peaks toidulisand sisaldama toitaineid, mis aitavad kaasa kvaliteetse keratiini tootmisele, piiravad hüperseborröad ning soodustavad juuste kasvu. Magneesiumiga rikastatud toidulisand võib aidata võidelda ka stressiga, mis võib põhjustada juuste väljalangemist. 


Kui teie juuksed langevad märkimisväärselt ja püsivalt välja, pöörduge dermatoloogi poole.

Woman taking medication

Too much sebum pore

Rasused juuksed on peamiselt tingitud peanaha rasunäärmete suurenenud rasueritusest. Selle nähtuse nimetus on hüperseborröa, ent mis ei põhjusta üksi rasuste juuste tekkimise eest. Rasuseid juukseid võib põhjustada:

 • Muutused rasu kvaliteedis. Rasu muutub vedelamaks ja liigub seetõttu kiiremini ning kergemini juuksetüvele;
 • Kaltsiumisoolade moodustumine, kui rasu puutub pesemise ajal kraanivees kaltsiumiga kokku. Need soolad muudavad juuksed raskeks ning läikivaks.

Pange tähele,

et juuste liiga sage pesemine ja pesuainesisaldusega šampoonide liigkasutamine põhjustab reaktiivse hüperseborröa tekkeohtu.Kui rasu on pärast tugevat puhastamist eemaldatud, võivad rasunäärmed erutuda ning liiga palju rasu eritada, muutes juuksed ja peanaha veelgi rasusemaks.

 • Toituge tasakaalustatud, mitmekesiselt, tervislikult ja kergelt. Toidulaud peaks koosnema peamiselt värsketest köögiviljadest, puuviljadest ja teraviljadest, samuti toitudest, kus on palju asendamatuid rasvhappeid, väävlisisaldusega aminohapped, tsinki ja B-rühma vitamiinide (kala, koorikloomad, maks, munad, õlid, jogurt jne).
 • Proovige elada stressivaba elu. Pingete maandamiseks leidke aega, et puhata.
 • Puudujääkide korvamiseks võtke toidulisandeid.
Woman eating healthy food
 1. Enne šampooni kasutamist masseerige peanahka. Liikuge ringikujuliste liigutustega kaelast kuni pealaeni.
 2. See mitte ainult ei stimuleeri tänu vere mikrotsirkulatsiooni parandamisele juuste kasvu, vaid optimeerib ka konkreetsete šampoonide toimet. Kasutage enda juustele kohandatud šampooni ja võimalusel ka hooldusvahendeid. Kui pesete juukseid iga päev, valige igapäevaseks kasutamiseks mõeldud pesuainevaba šampoon. Ravišampooni puhul järgige dermatoloogi ettekirjutisi või apteekri nõuandeid.
 3. Loputage juuksed korralikult sooja veega. Juuste loputamisele tuleks alati rohkem aega kulutada, kui juuste pesemisele.

 

Bioderma - woman cleansing her back
 • Kuivatage juuksed ettevaatlikult. Kõige parem on lasta juustel loomulikult kuivada. Kui peate kasutama fööni, siis ärge kasutage kõige kuumemat programmi. Liigne kuumus ründab juukseid, stimuleerib higi- ja rasueritust ning muudab juuksed staatiliseks.
 • Harjake juukseid õrnalt. Harjata tuleks õrnalt, et mitte kahjustada peanahka ja juuksetüve. Harjamine on vajalik, kuna see eemaldab juustest mustuseosakesed, mis muudavad juuksed tuhmiks. Kasutage looduslikest materjalidest valmistatud kammi või harja ning ärge unustage neid sageli šampooni või antiseptilise seebiga puhastada.
Woman with hair in the wind

 • BIODERMA tootepilt, Node Fluide 400ml, shampoo for sensitive scalp
 • Mahapestav igapäevane nahapuhastusvahend

  Kõikidele juuksetüüpidele

  NOn-DEtergence patent

  Nodé Shampooing fluide

  Puhastav, nahka austav ja kaitsev pesuainevaba vedelšampoon.

  Kellele?

  Kogu perele (välja arvatud enneaegsed imikud)

 • BIODERMA tootepilt, Node DS+ 125ml, shampoo for sensitive scalp
 • Mahapestav igapäevane nahapuhastusvahend

  Kõõmane ja ketendav peanahk

  DSactiv™ patent

  Nodé DS+ Shampooing

  Šampoon, mis tegeleb püsivalt kõõma põhjustega.

  Kellele?

  Täiskasvanud, Teismelised

 • Klassikaline päikesekaitse

  Tundlik nahk Päevitamise fotokaitse

  Photoderm BRONZ Huile sèche SPF 30

  Esimene kuiv SPF30 päevitusõli, mis aktiveerib ja pikendab naturaalset päevitust.

  Kellele?

  Täiskasvanud