Damaged skin - Scars

Nahk eraldab ja kaitseb keha väliskeskkonna eest. Kui nahk on katki, alustab keha automaatselt loomulikku bioloogilist nähtust ehk paranemist. 


Selle keeruka taastamisprotsessi käigus peab keha verejooksu peatama, haava kaitsma, puhastama ja selle sulgema. Vigastatud kude tuleb uuesti üles ehitada nii, et see sarnaneks võimalikult palju esialgsele koele.

Step 1

1. faas: põletikufaas (kestab kaks kuni neli päeva)

Moodustub verehüüvis, mis aitab peatada verejooksu. Seejärel valmistab keha end kiirest ette põletikuga võitlemiseks ning mikroobide ja võõrkehade vastu kaitsmiseks. Viga saanud koed hävitatakse tänu erilistele rakkudele, mis neid neelavad. Verekapillaarid on läbilaskvamad ja soodustavad vereplasma ning immuunrakkude (nt antikehad) liikumist vigastatud piirkonda.

Step 2

2. faas: kasvufaas (kestab 10 kuni 15 päeva)

Traumas viga saanud pisikesed veresooned ehitavad end vähehaaval üles. Sünteesides kollageenkiude fibroblastidega, hakkab keha kaotatud ainet täitma uue koega. 
Naha ülemisele kihile moodustub epiteel. Samal ajal tõmbub haav kokku. See võimaldab haava servadel kokku liikuda, kuni haav täielikult sulgub. Mitmed rakud ja molekulid aktiveeruvad. Teine faas on oluline esteetiliste kahjustuste tekkimise ennetamiseks. Tuleb meeles pidada, et kõik inimesed ei parane võrdselt ega samamoodi. Mida tumedam nahk ja mida noorem inimene on, seda suurem on nähtava armi tekkimise oht. Sellele lisaks ei parane mõni kehaosa (sh rindkere, rinnak, selg ja liigesed) nii efektiivselt kui teine.
 

Step 3

3.faas: küpsemisfaas (kestab kaks kuud kuni kaks aastat)


Selle faasi jooksul muutuvad kollageeni- ja elastiinikiud tihedamaks ning kasvavad, kuni on osa naha struktuurist. Vaskulaarne kiht valmistub samuti tavaolekusse naasmiseks. Selle tulemusel suureneb naha vastupidavus ning selle elastsus, mis muudab naha tugevamaks. Paranenud piirkond püsib habras kaks aastat, samal ajal kui nahk taastab esialgses tasakaalu.

Vigastusi võib liigitada nende bioloogiliste ja kliiniliste omaduse põhjal: kui palju niiskust/toitaineid ning imendumist vigastus vajab. Leidub kolme liiki vigastusi: 
Immitsevad vigastused:  niiske vigastus, mida tuleb kuivatada imendumatu tootega, mis laseb õhul haavani jõuda

 Leidub kolme liiki vigastusi:

Immitsevad vigastused:  niiske vigastus, mida tuleb kuivatada imendumatu tootega, mis laseb õhul haavani jõuda

  •  Mähkmelööve
  • Nahavoltide matseratsioon
  • Immitsevate vigastustega tuulerõuged
  • Villid

 

Mitte-immitsevad vigastused: pindmised kuni mõõdukad kahjustused, mis vajavad niiskust pooimenduvast vahendist

  •  Pärast kirurgilisi protseduure (nt haavaõmblused)
  • Lõikehaavad, kriimustused ja muud igapäevavigastused, kui haav on kuivanud
  • Tervenemisfaasis olevad tuulerõuged
  • Pärast kosmeetilisi protseduure (nt koorimine, laserravi, püsiv juukse-eemaldus, tätoveerimine ja tätoveerigu eemaldamine)
  • Mitte-immitsev mähkmelööve
  • Kiiritusravi

 

Mitte-immitsevad vigastused: mõõdukad kuni suured kahjustused, mis vajavad lipiide täiendava oklusiivse toote toitaineid, et moodustada naha kaitsebarjäär

  • Lõhenemine, kuivad laigud, pulpiit jne
  • Põletused
  • Sügamine
  • Abrasiivne laserravi

Body areas

Esiteks on hädavajalik arvestada armi asukohaga. Mõni kehapiirkond ei parane nii hästi kui teine.


Näiteks on oht, et seljal või rinnal paikneva haava servad eralduvad, suurendades hüpertroofiliste või keloidsete armide tekkimisriski.


Põlvedel ja pahkluudel olevad haavad vajavad paranemiseks palju aega. Selliste haavade paranemiseks on ülioluline neid jälgida ja nende eest regulaarselt hoolt kanda.


Geneetika mängib samuti tähtsat rolli. Vale paranemise riskide hindamiseks peate alati mõtlema varasematele armidele. Pidage meeles, et paranemisprotsess ei lõppe armi sulgumisega. Paranemine kestab kuid ja erineb inimeseti.

Hour

Kui arm on sulgunud, tuleks järgnevate kuude jooksul võtta kasutusele mõned ettevaatusabinõud. Sõltuvalt armi asukohast ei tohiks te sellele liiga palju survet osutada (nt kui arm on seljal, ärge kandke seljaga raskeid asju), kuna see suurendab äärte eraldumise ohtu ja põhjustab õmbluste lahtitulemist.
Arm peaks välja kujunema võimalikult loomulikult, kuid mõned tooted piiravad elukvaliteeti mõjutavate kärnade, sügeluse ja valu tekkimist.

Sun

Kindlasti tuleb valida parim, kõrge kaitsefaktoriga päikesekaitsevahend ning kasutada seda sageli püsiva UV-kiirguse vastase kaitse saavutamiseks. UV-kiirtele paljastuval kahjustunud nahal tekib suurema tõenäosusega armistumisjärgne hüperpigmentatsioon. Oluline on kaitsta end aastaringselt, sest UV-kiired mõjuvad igal aastaajal, isegi läbi pilvede, akende, tuuletõkete ja muu. Armide hüperpigmentatsiooni oht kestab tavaliselt kuus kuud, kuid võib kesta kuni kaks aastat. Ainult arst saab hinnata ohu vähenemist.

Mõnel inimesel on probleeme naha korraliku paranemisega.

Hüpertroofiline arm on aktiivne arm, mis paistetab üles kuus nädalat kuni kolm kuud pärast protseduuri ja muutub punaseks. Hüpertroofiline arm võib aeglaselt keloidiks areneda. On ka ebaloomuliku paranemise juhtumeid, kus paralleelselt hüübimisega jätkuvad raku ja veresoonte voolud.


Igal juhul peaksite oma kolme kuu jooksul pärast protseduuri armi kontrollima ning pöörduma arsti poole, kui arm paisub või muutub punaseks.

Weakened skin

Mida peaksin tegema?

IGAPÄEVASELT

Kaitske vigastatud piirkonda arsti juhiste kohaselt. Pisikese kahjustuse korral, mis ei vaja arstile ettenäitamist, tuleks haav desinfitseerida, seejärel valida vigastuse tüübile vastav ravimeetod. Küsimuste korral küsige abi apteekrilt. Kui kahjustatud ala on päevavalgusele paljastatud, peaksite seda UV-kiirte eest kaitsma. Selleks kasutage naha täieliku paranemiseni päikesekaitsevahendit, kuna muidu võib tekkida püsiva jälje jättev hüperpigmentatsioon.

PUHASTAMINE

Enne ravitoote pealekandmist tuleb kõik haavad puhastada ja desinfitseerida.

NAHAHOOLDUS

Kolm peamist ülalkirjeldatud kahjustuse tüüpi vajavad erinevaid ravimeetodeid, mis loovad naha parandamist soodustava ning naha konkreetsetele vajadustele vastava keskkonna (kuivatav, niisutav, toitev jne). Valige  Valige ravitooted, mis sisaldavad rahustavaid, kasvufaasis sageli esinevat ebamugavus- ja sügelustunnet vähendavaid toimeaineid. Toode peab ka olema antibakteriaalne, et ennetada bakterite levikut. Kõik sellised tooted on mõeldud kasutamiseks kergemate kahjustuste korral või pärast arsti määratud ravi lõppemist ning need aitavad paranemisprotsessile kaasa.