Woman playing with her baby

Sageli räägitakse pehmele ja siidisele nahale viidates beebinahast. Ometi pole see alati nii! Kui välja arvata enneaegsed lapsed, on lapse nahk juba sündides täielikult välja kujunenud.

Siiski on laste nahk õhem ja selle kaitsevõime ei ole nii tugev kui täiskasvanutel. 

Mõni nädal pärast sündi lõpetab imikute nahk rasu tootmise ning lapse rasunäärmed taasaktiveeritakse alles noorukieas. Seega on hüdrolipiidkile õhem ja ei kaitse nahka nii hästi kui võiks. Tagajärjed on:

 • Dry skin causing irritation
 • Permeability to infectious agents or allergens, making this irritation worse
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Michèle Sayag, Allergoloog.

  Internetikasutaja küsimus: Minu tütrel kasvavad piimahambad ja tema pepu punetab. Kuna ta on parabeenide vastu allergiline, kasutan parabeenivaba kreemi, aga see ei toimi eriti hästi. Mida kasutada?

  Võite toodet vahetada ja kasutada veepastat vaheldumisi rahustava ravikreemiga.

  Michèle Sayag, Allergoloog.
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Michèle Sayag, Allergoloog.

  Internetikasutaja küsimus: Kas peaksin beebi nahka pärast vannitamist niisutama? Kas külma ilma kreemist piisab?

  Kui beebil on kuiv nahk, peate teda pärast vannitamist määrima niisutava kreemiga või lisama aeg-ajalt vannivette dušiõli. Isegi kui teie lapsel pole kuiv nahk, võib pärast vanni niisutava kreemi määrimine aidata teie ja teie lapse vahel sidet luua.

  Michèle Sayag, Allergoloog.
Baby in a bath

Lisaks on lapse naha pind kaks kuni kolm korda suurem kui täiskasvanul (suurem pinna-kaalu suhe). Seega imendub lapse nahale kantud toode lihtsamini. Imendumist soodustavad ka niiske keskkond (mähkmes olev nahk), kahjustatud nahk (mähkmelööve) ja voldid.

Seetõttu on hädavajalik kasutada tõhusaid ning ülipehmeid puhastus- ja kehahooldustooteid,mis tagavad järgmise:

 

 • Kõrge tolerantsus, mis hoolitseb lapse naha erivajaduste eest
 • Kõrge ohutus, mis vastab imikute ning väikelaste nahale kohandatud rangetele koostis- ja tootmisnõuetele.

Atopic Skin

Lapse nahk kipub välise stressi (nagu tuul, külm ilm, kare vesi või kütmine) tõttu kuivaks ja reaktiivseks muutuma.


Atoopilise dermatiidi puhul on teie lapse nahk väga kuiv ja kare, mõnikord punaste laikudega. Teie lapse nahk on pingul, aeg-ajalt sügeleb ning lapsel on probleemid unega.

Atoopiline dermatiit on dermatoos, mis ilmneb sageli alates kahe kuni kolme kuu vanusest ning kaob enamikul juhtudel mitme aasta pärast. Seda tüüpi naha sarvestunud kiht on lipiidide puudumise tõttu ülemäära läbilaskev. 

Nahk ei täida enam enam korralikult oma kaitsefunktsiooni. See ei kaitse enam keha keskkonnast pärinevate allergeenide eest ja võimaldab neil hõlpsamini läbi naha tungida. Tundlikkus allergeenide suhtes põhjustab põletiku, mille tulemus on ekseemi ägenemine. Viimsega kaasneb kõige sagedamini tugev sügelustunne.

Sügamine põhjustab nahaärritust suurendavaid kahjustusi. Nahk muutub allergeenide suhtes veelgi läbilaskvamaks, mis võib esile kutsuda uue ägeda põletikulise reaktsiooni. Ülimalt kuiv atoopiline nahk areneb läbi ägenemiste ning taandumiste järjestikuste faaside.

Tuvastatud on kolm peamist keskkonnast pärinevate allergeenide tüüpi, mis vallandavad ägeda põletikulise reaktsiooni:

Picto Animal
Õhu kaudu levivad allergeenid: Lestad, õietolm, kassi- ja koerakarvad, suled jne;
Picto Arachide
Toiduallergeenid
Mineral
Kontaktallergeenid: nikkel, lõhnaained jne.

Mähkmelööve on levinud probleem, mis tekib teatud olukordades, sh hõõruvad mähkmed, liiga tugev puhastamine, kõhulahtisus, muutus toitumises, nakkushaigused ja piimahammaste kasvamine.


Enamikel mähkmelööbe juhtumitel on tegemist ärritava dermatiidiga, mida põhjustab mähkmete ieanduvad omadused, mida süvendab kokkupuude väljaheidete ja uriiniga, ning mis võivad olla nakatunud bakteritega.

Baby - Atopic Skin

Mähkmelööbe vältimiseks tuleb mähkmete imavusest ning leotamisest tulenevad tagajärjed kõrvaldada:

 • Vahetage sageli mähkmeid;
 • Puhastage laps pärast igat mähkmevahetust leebe ja seebivaba puhastusvahendiga, mis tagab ohutuse ning tolerantsuse (liigtugevad tooted vähendavad naha kaitsevõimet);
 • Patsutage laps (eriti nahavoldid) õrnalt kuivaks
 • Kasutage pärast igat mähkmevahetust antibakteriaalsete koostisosadega veepõhist pastat, mis tagab ohutuse ja tolerantsuse. See rahustab, isoleerib ja taastab teie beebi pepu epidermist, ning aitab vabaneda mähkmelööbest.
 • Kui mähkmelööve ei kao, pöörduge arsti poole.

Mis põhjustab suuümbruse ärritust?

Suuümbruse nahaärritust iseloomustab punetus, väikesed laigud, kuiv ning kare nahk. Ärritus on tingitud nuku, pöidla või turvateki korduvale kasutamisele järgnevast või hammaste kasvamise ajal tekkivast sülje matseratsioonist.
Amülaas on süljes sisalduv seedeensüüm, mis muudab ärritust hullemaks. Külm ja tuul süvendavad või muudavad neid nahaärritusi suu ümbruses talvel. Talvel kulmineeruvate suuümbruse ärritusi süvendavad või muutvad tegurid on külm ja tuul.

 • Imikud ei tohiks kunagi lauspäikese käes olla. Väikelaste nahk nõuab eriliselt kõrget kaitset, mis tagaks parima ohutuse.
 • Siit leiate lisateavet ettevaatusabinõude kohta, mida tuleks silmas pidada, kui laps on päikese käes.
Your skin - child protected under the sun

Hoidke riskipiirkondadel (nagu nägu, suuümbrus, mähkmepiirkond ja mis tahes voldid) silma peal.
Ärge andke järele kiusatusele lapsi ja imikuid ise ravida. Pidage alati nõu apteekri või lastearstiga.
Ärge laske villasest või sünteetilisest materjalist riietel lapse nahaga otse kokku puutuda.
Peske lapse mängukanne väga sagedasti.
Hoidke lapsed vaipadest ja vaipkatetest eemale.
Veenduge, et lapse keskkond ei oleks liiga kuiv ning toatemperatuur ei ületaks 19 kuni 20°C.

Your Skin - Children

Vannitamine on eriline. Kasutage seda maksimaalselt ära!

Stressi ja kiirustamise vältimiseks valmistage kõik vajalik enne alustamist ette. Tänu sellele saate täielikult lapsele keskenduda. Kõik puhastus- ning kehahooldustooted peavad olema ohutud ja tolerantsed.

Juuksed ja keha:
Peske last õrnalt üliõrna seebivana puhastusvahendiga, mis hoolitseb lapse naha tasakaalu eest ja ei kipita silma sattudes.
Patsutage laps õrnalt kuivaks.
Lapse peanahka ja juukseid tuleks pesta iga kahe või kolme päeva tagant. Kasutage kerget šampooni, mis ei kipita silma sattudes ja austab imikute naha ning juuste tasakaalu. Loputage lapse juukseid õrnalt, veendudes, et veetemperatuur oleks õige ning surve ei oleks liiga tugev. Vanematele laste puhul võib kasutada ka lahtiharutatavat pihustit, mida ei pea maha loputama ning mis on juuste sättimisel abiks.
Niisutage lapse nahka pärast igat vannis käimist, et lapse nahka toita.

Nägu ja silmad: 

Puhastage lapse nägu vatitupsuga, mida on immutatud leebe ja seebivaba puhastusvahendiga. Kasutage praktilistel eesmärkidel või lihtsalt kareda vee vältimiseks mitsellaarlahust, dermatoloogilisi salvrätikuid või puhastusemulsiooni, mida ei pea maha loputama.

Käed:

Dermatoloogiliste salvrätikutega puhastamine võimaldab teil igas olukorras pesta lapse pead nii tihti kui vaja.

Mähkmete vahetamine:

Puhastage lapse kannikad hoolikalt pärast igat mähkmevahetust. Kasutage mustuse, üleliigse veepõhise pasta või kaitsekreemide eemaldamiseks leebet ja seebivaba puhastusvahendit. Kuivatage õrnalt. Pöörake erilist tähelepanu nahavoltidele. Kasutage praktilistel eesmärkidel või lihtsalt kareda vee vältimiseks mitsellaarlahust, dermatoloogilisi salvrätikuid või puhastusemulsiooni, mida ei pea maha loputama. Emad, kes eelistavad tooteid, mida ei pea maha loputama, saavad kasutada lapse nahale kohandatud leebet, seebivaba puhastusgeeli.

Baby in a bath

Teie lapse nahk on habras ning peab õppima end välise stressi eest kaitsma.

Naha kaitsmiseks peaksite kasutama sobivat niisutavat hooldusvahendit, mis tahab ohutuse ja tolerantsuse. Kui teie lapsel on normaalne nahk, kasutage naha toitmiseks ning kaitsmiseks igapäevaselt niisutavat emulsiooni.

Kuivema naha puhul valige naha kaitsevõime taastamiseks ning kohese mugavustunde tagamiseks üliniisutav ja külmakreemiga rikastatud rasvane hooldusvahend. Külmakreem tähistab pakse, poolimenduvaid segusid. Külmakreemi termin tuleneb asjaolust, et esimesed sellised kreemid tekitasid nahale kandes külma tunde.

Tänapäeva külmkreemidel samad ülirasvased ning niisutavad omadused kui traditsioonilistel kreemidel, kuid uue generatsiooni kreemidel on meeldivam ja uuenduslik tekstuur, mida on mugavam kasutada ja mis kaitseb välise stressi eest.

Baby - Mom putting cream

NÕUANDEID VÄGA KUIVA JA ATOOPILISE NAHAGA IMIKUTELE

Lisaks dermatoloogi nõuannetele peaksite oma lapse elukvaliteedi parandamiseks järgima  järgmisi ettevaatusabinõusid:

 

 • Vannitage last soojas vees iga päev või üle päeva. Vesi ei tohiks olla soojem kui 35°C, sest kuivale nahale ei sobi kuum vesi. Ärge kasutage vannivahte ega -soolasid, kuna need kuivatavad ja ärritavad teie lapse nahka.
 • Peske last leebe, seebivaba, lõhnatu puhastusvahendiga, mis tagab ohutuse ja tolerantsuse, puhastab õrnalt, leevendab sügelust ja ennetab kuiva naha tekkimist, piirates nahakuivust süvendavate mikroorganismide paljunemist.
 • Kuivatage lapse nahk väga ettevaatlikud õrnalt patsutades. Pöörake nahavoltidele erilist tähelepanu.
 • Kandke lapse nahale üks või kaks korda päevas toitvat ja kaitsvat hooldusvahendit, mis tagab ohutuse ning tolerantsuse, rahustab (sügeluse leevendamiseks), ennetab tänu lipiidide taastamisele tugevat kuivust (tugevdab ning taastab muutunud nahabarjääri) ja piirab mikroorganismide paljunemist, mis võivad ekseemi ägenemisele kaasa aidata.
 • Vältige ekseemi ägenemist põhjustavaid allergeene, nagu lestad, tolm, loomakarvad ja suled.
 • Soovitatav on riietada last puuvillastesse riidesse, kuna muud kangad (eriti vill ja sünteetika) võivad tema nahka ärritada.
 • Kasutage pehmet pesuvahendita veenduge, et te ei kasutaks seda pesu pestes liiga palju. Liiga suur pesuvahendi kogus muudab lapse naha hapraks. Ärge unustage riideid triikida, kuna see muudab rõivad pehmemaks.
 • Veenduge, et teie kodu ja lastetoa temperatuur ei oleks liiga kuum (19 kuni 20°C). Vastasel juhul võib õhk muutuda kuivaks ning lapse nahale halvasti mõjuda.
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Michèle Sayag, Allergoloog.

  Internetikasutaja küsimus: Kuidas atoopilist dermatiiti ennetada ja ravida?

  Ennetamist tehakse riskigruppi kuuluvate laste puhul, kellel on vähemalt üks allergiate all kannatav vanem. Sellistel puhkudel on kõige parem esimestel elunädalatel kassidega kokkupuudet vältida. Ravi osas tuleb ekseemi puhanguid võimalikult varakult ravida põletikuvastased ravimitega (kreemikortikoidid). Nahabarjääri muutuseid tuleks igapäevaselt ravida pehmendava kreemiga.

  Michèle Sayag, Allergoloog.
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Michèle Sayag, Allergoloog.

  Internetikasutaja küsimus: Minu kaheaastasel pojal on atoopiline ekseem. Mis temale sobiv hea nahahooldus- ja puhastamisrežiim?

  1) Järgige sobivat puhastamisrutiini, milleks on  seebivaba puhastusvahendi kasutamine ning lühikese sooja veega vanniskäik või dušš.

  2) Kasutage lastespetsialist või dermatoloogi määratud paikset põletikuvastast ekseemiravimit (tavaliselt kortikosteroid), mis on hädavajalik teie lapse seisundi süvenemise vältimiseks ning mida tuleks vastavalt arsti soovitusele kasutada piisavas koguses ja piisava ajaperioodi vältel.

  3) Kandke pehmendav kreem kogu kehale (v.a ekseemiplaadid) vähemalt üks kord päevas ja ennetamise huvides jätkake igapäevast kasutamist ka siis, kui plaadid on kadunud.

  Michèle Sayag, Allergoloog.